Chewra 5772 – polovýroční zpráva:
Ještě v docela promrzlém rozjaří se na nás obrátil Michal z Hluboké nad Vltavou, který chtěl podklady z Kešetu použít pro svoji – domnívám se že celkem zdařilou - diplomku. Slovo dalo slovo, Michal pořídil velice přehledné a téměř dokonalé schéma hřbitova, my vyrazili za ním a výsledkem jsou dvě práce k dějinám hlubockých židů. Jednak kompletní katalog hřbitova a také samotná Michalova diplomka. Plus samotné schema.
Mimochodem – hlubocká obec musela určitě mít svoje kontakty na Koloděje nad Lužnicí. Rádi bychom je tudíž rovněž zpracovali. Pokud se najde někdo, kdo by chtěl spolupracovat, prosíme, ozvěte se.
Svého anděla získal také židovský hřbitov v Hostouni. Tomu se věnuje Kateřina. Schéma Hostouně je téměř dokonalé, hřbitůvek není rozlehlý ale i zde (jak jsme měli možnost chvilkami konzultovat s Kačenkou) je dostatek funerální poezie a krásných epitafů. Spolu se schématem Hostouně nám laskavá Katčina dlaň poskytla také schema Praskoles, které jsme – když už jsme tam byli, také dovedli až k definitivnímu katalogu. A na jejichž virtuální prohlídku vás můžeme pozvat na tomto snímku.
Květnové dny přinesly pozoruhodnou příležitost oživit lounskou hřbitovní kapli životem a uměním. Na vernisáži tamní výstavy se nám podařilo navázat kontakty s anděly, kteří pečují a pokoušejí se revitalizovat židovský hřbitovský hřivčický. (Vrbno, Hřivčice a Hříškov). Prací na přípravném katalogu pro revitalizovaný hřbitov v Hřivčících se nám také podařilo vyřešit jeden z otazníků o založení hřbitova. Zda ho datovat k roku 1759 anebo již 1733 jak uvádějí jiné (maličko zpochybňované) zdroje. Pravdou je, že náhrobek rav Chizkijahu z Telic dokazuje existenci již k roku 1733 a náhrobek nr. 002 je datován dokonce k roku 1688 – což ale nechme posoudit ještě i další přísné pohledy těch, kdo o hřbitovy pečují rovněž a takříkajíc profesně.
Dlouho připravovaná a naprosto nádherná Kosova Hora na Seldčansku má k tomuto datu také již své zaměření (schema) a pochopitelně i svůj katalog, který najdete prozatím na patřičné stránce portálu Kešet, a v jehož obsahu obsahu si budete moci nejen zalistovat, ale dokonce i vědecky „pohledat“ na sklonku léta snad (bli neder) před Vysokými svátky 5773.
Posledním přírůstkem k poznávání židovského dědictví a krásy židovské epigrafyky je setkání s Janovicemi nad Úhlavou ( plánovanými ještě na letošek) a především se židovským hřbitovem ve Strážově…
Život je krásný ….
01-12-2009 - Vítejte na zmodernizovaném portálu chewra.com !! (Baruch ha-ba)
Staré Chewry se nezříkáme