Projekt KEŠET
 
 
Symbolika obecně  - od tóry až ke kabale, přesně podle toho, jak celý svět vnímá všechny skutečnosti, které nás obklopují. Resp. vnímal do chvíle, než jsme z našich luhů a hájů vyhnali všechny rusalky a "božstva", Tedy jako prolínání miko- a makrokosmu, protože Vznešený a Sladký je Jeden, Jednota a všechno sjednocuje. V této části se podíváme na symboliku a architekturu Chrámu, modlitby, některé tradiční představy kabalistů, možná i na sefirotický žebřík, ne pro populistické bojování o bulvární pozornost, ale abychom pochopili, jak je všehcno jednoduché a provázané.
    V této sekci (na této stránce) vás všemi již vám používanými prostředky (word, video, web) povedeme k souvislostem, které mohou být pro někoho příliš vykonstruované, pro jiného ale inspirativní. Není ale vyloučeno, že si oba tábory uvědomí, jak provázané oba kosmy - mikro i makro - vlastně jsou a že symbolika rozhodně není žádný "středověk". Jaká témata chceme řešit?

1) Chrám a stánek úmluvy symbolika se v konstrukci budov, klášterů a bazilik objevovala až do pozdního baroka. Klíč byl vždy stejný, zakódovat poselství o textu prostřednictvím obrazů a lidské kreativity. 

1-01 - Architektura chrámu (první díl) - jejich pokračování najdete také na Lamedwaw 
1-01a - Architektura chrámu (třetí díl) - sefirot Ezrat ha-našim  
1-02 - Architektura chrámu (druhý díl) - za Nikanovorou branou
1-03 - Architektura chrámu (čtvrtý  díl) - Jachin a Boaz, měděné "moře"     new

2-01 - Symboly stánku podle midrašů a tradice (Shekel) - anebo ke stažení (word)

2) Tóra  Po deseti přikázáních najdeme i jiné číselné souvislosti, několikrát se opakuje číslo 40, sedm, dvanáct. Vše se odvíjí od symboliky samotné hebrejského myšlení a jazyka. Nicméně bezpočet symbolů je na základě výše uvedeného skryto také v samotném textu. (Chrám, menora, aluze/ parafráze a tradiční interpretace - v nežidovském prostředí například výklady Písně písni apod.)

3) Kabala  - docela dech beroucí a neuvěřitelné jsou ovšem i  souvislosti vysvítající z příběhů tradice, doplněné o kombinace znaků (notarikon) a jejich číselných hodnot (gematrie) 

p.s. Uvítáme i Vaše  vlastní "úlovky", případné dotazy a náměty.  
E- mail:
j.achab@volny.cz


Odkazy:  Židovské hřbitovy - web

KESHET databáze židovských hřbitovů, Kešet, židovské hřbitovy, Projekt Chewra, Čechy, Čechách, Morava, Moravě, České, Moravské, hřbitov, pohřbívání, symbolika, judaismus