Projekt KEŠET
 

Projekt  hřbitova v Ďáblicích (žid. obce Libeňské)

                                                                                                                                
  Aktuálně: Aktuální stav hřbitova je zhruba v kategorii "velmi dobrý" - až po "značná eroze". Poklidné pohřební pole  založené podle údajů Jiřího Fiedlera v roce 1892 obsahuje zhruba 450 hrobů a náhrobků, zastíněných důstojným stromořadím a pokrytých souvislou vrstvou břečťanu. Odpočívá zde i rodina Ostereicherových, od jejíhož stolu pochází i spisovatel Vojtěch Rakous (autor neuvěřitelného dílka Modche a Rezi).
      Oficiální péčí o židovské hřbitovy v Čechách je pověřena společnost Matana a.s. -  ta zde pronajímá bývalou obřadní budovu - dnes tzv. Hostel Ládví a také přilehlé parkoviště. Je tedy naděje, že se podaří vygenerovat prostředky na uvedení celého pohřebiště do důstojného stavu - zejména vztyčením popadaných náhrobníků - a ve výsledku v jeho proměnu v pohřebiště "živé", sloužící nově vznikající židovské obci libeňské...
       Sledujte vývoj společně s námi, sledujte také i příležitosti přiložit ruku k dílu. Děkujeme.

Mapa stránek )


Kalendář akcí:   

Sukot 5772 - první setkání, první dotyky, první pokusy - veliké úkoly... 
Neděle 23-10: druhé míče "Před sněhem" - Hřbitov v základu zdokumentován, pořízeny všechny snímky (některé nevyšly, nevadí), zpracována většina "stojícíc"h epitafů. Do sněhů přineseme také první seznamy v sekci Katalogy.
Neděle  06-11
new (od 11,00 do 15.00)  Nový libeňský židovský hřbitov, Davídkova ul. (za hostelem Ládví), Praha 8 ; Poznámka: Sraz ve vestibulu metra Ládví nebo přímo na místě. Pracovní nářadí zajištěno.


Pondělí 14-11 -  zpracován první katalog - který může napomoci další domumentaci - obsahuje i komentáře některých zajímavějších epitafů.

Vlastní dokumentace -- aktuální lokality  probíhá postupně. "Bůčkaři" (uživatelé facebooku) ji mohou sledovat na skupině Chewra. Pro "nebůčkové" připravujeme samostatnou stránku "Objevů a otazníků". - Za případný zájem děkujeme.


 
Eliezer ben Šlomo Votický :
Muž bez úhony, věrný, plný ryzosti
laskavé srdce pečlivě ostříhalo Pokyny (Nebes)
a jeho ruce chudým otvíraly dveře
všem vždy ku pomoci, zoufalým oporou
památka jeho činů chutná laskavostí,
která mu také bude nejlepším obhájcem ...


 

KESHET databáze židovských hřbitovů, Kešet, židovské hřbitovy, Projekt Chewra, Čechy, Čechách, Morava, Moravě, České, Moravské, hřbitov, pohřbívání, symbolika, judaismus