Projekt KEŠET
 
 


 Náhrobků a macejv by se vlastně měla jmenovat více obecně, např. O symbolice funerální plastiky , což je jen rádoby honosně znějící úlitba všem "vědátorům". Prostě symbolika židovských hřbitovů tak nějak letem světem. Mnohé z toho a dokonce ve video-provedení existuje již na CD-čkách, která lze objednat. A zcela na okraj, ještě před pěti lety nazývali průvodci cestovek a pisatelé odborných statí tzv. ilan bachut (biblický Dub nářků) "smuteční vrbou". Dnes už jejich poznání míří také hlouběji do zdrojových textů jidiškajt. A to je dobře. A je to tak dobře i díky Vám.

 Obecně - od tóry až ke kabale, přesně podle toho, jak celý svět vnímá všechny skutečnosti, které nás obklopují. Resp. vnímal do chvíle, než jsme z našich luhů a hájů vyhnali všechny rusalky a "božstva", Tedy jako prolínání miko- a makrokosmu, protože Vznešený a Sladký je Jeden, Jednota a všechno sjednocuje. V této části se podíváme na symboliku a architekturu Chrámu, modlitby, některé tradiční představy kabalistů, možná i na sefirotický žebřík, ne pro populistické bojování o bulvární pozornost, ale abychom pochopili, jak je všehcno jednoduché a provázané.

 Synagogální a chrámová  symbolika se v řadě detailů shoduje s tou hřbitovní. V některých je ovšem maličko odlišná. Pokusíme se tu a tam věnovat i jí. Opět doporučení. Leccos si již dávno sami dokážete nagooglit na You-tube. Díky správcovským organizacím, které patronují židovské památky v tomto státě, se postupně daří restaurovat celou řadu nádherných židovských "kostelů", které pak odkrývají leccos pozoruhodného. I těmto "pokladům" se chceme věnovat.
(imircejhašem)


Cizokrajné symboly - Po deseti letech spolupráce na dokumentování židovských hřbitovů se jeden nezřídka propracuje i k neuvěřitelně zajímavým motivům v rámci funerální plastiky - žel zpravidla z celého světa. Přebohaté  (zejména ohledně klasických symbolů) bývalo a do jisté míry dosud je Polsko a Ukrajina,  nicméně pozoruhodné *macejvy najdeme i v dalších cizích krajích. Pro zjednodušení je najdete  a budete nacházet na Rajčeti (obé - cizokrajné i kuriózní), kde lze také pohodlně komentovat - jak symbol tak i vaše postřehy.

Kuriozity - docela dech beroucí a neuvěřitelné jsou ovšem i "novotvary" zdobící pohřebiště v Jisroeli a na americkém kontinentu. Najdete tam dokonce i náhrobek ve tvaru computeru, srdíčka anebo mobilu. V této sekci bychom časem rádi zpřístupnili i pohledy na židovská kolumbária (plná uren) a také na staré hroby. Kdy se měkké tkáně nechaly ztlít, a ostatky ("ty jsi kost kostí mých...") pak byly přenášeny do jiných sklaních hrobů. (p.s. foto je pouze ilustrační a rozhodně ne nevkusné) -- VstupteStudie a komentáře : podle pravidla "Mudrost je z vidění" .. Najdete zde především podobný a zároveň i jiný pohled na funerální symboliku z pera paní dr. Ivy Steinové a pak snad pár dalších informací a příslibů.


Odkazy:  Židovské hřbitovy fotoobjektivem Tomáše Plesingera - kvalitně zpracovaná stránka, která  je koncipována jako jakýsi ilustrovaný Jiří Fiedler a postupně se stává dobrou a přehlednou foto-encyklopedií. (Samozřejmě nijak neubíráme zásluhy a zajímavost i ostatním podobným webovkám), Tomáš ale dodává i print-screeny mapy, takže jeho vademecum dobře slouží nejen jako dokumentace stavu hřbitova a upoutávka k jeho návštěvě, ale také jako průvodce po židovských památkách  - Tomův web

 


p.s. Uvítáme i Vaše  vlastní "úlovky", případné dotazy a náměty.  
E- mail:
achabisko@gmail.com 
 

KESHET databáze židovských hřbitovů, Kešet, židovské hřbitovy, Projekt Chewra, Čechy, Čechách, Morava, Moravě, České, Moravské, hřbitov, pohřbívání, symbolika, judaismus